DUA
üç böcek bir çiçek
Bir gün kadının biri bir manava gelir veKocasının çok hasta olduğunu,çalışamaz duruma düştüğünü ve yedi çocuğu ile birlikte aç kaldıklarını ve yiyeceğe ihtiyaçları olduğunu söyler. Manav ona ters bir şekilde bakarak derhal dükkanını terk etmesini ister.Kadın ailesinin ihtiyaçlarını düşünerek:- 'Lütfen efendim' der. 'paramız olur olmaz getirip borcumu ödeyeceğim.'Manav kendisine bir kredi açamayacağını çünkü onun eski müşterisi olmadığını,kendisinde bir hesabının bulunmadığını söyler.O sırada dükkanın dışında bekleyen bir müşteri ikisinin arasında devam eden bu konuşmayı dinlemektedir.İçeriye girerek manava yaklaşır ve: 'ben o kadının almak istediklerine kefilim' der. 'ailesinin ihtiyacı olan şeyleri ona ver.'Bunun üzerine manav çok isteksiz bir şekilde kadına döner ve 'bir alışveriş listen var mıydı? Diye sorar.Kadın 'evet efendim' der. 'tamam' der manav. 'şimdi onu terazinin şu kefesine koy,onun ağırlığınca diğer kefeye istediklerinden koyacağım'Kadın bir an duraklar,sonra başını önüne eğer ve çantasını açarak üzerine bir şeyler karalanmış bir kağıt parçasını çıkartır ve manavın kendisine gösterdiği kefeye özenle bırakırken başı hala öne eğiktir.Manavın ve diğer müşterinin gözleri terazinin kefesine dikilirken hayretle büyümüştür.Manav müşteriye dönerek,kısık bir sesle 'inanamıyorum' der.İnanılacak gibi değildir.Müşteri manava gülerken manav çoktan diğer kefeye eline geçeni doldurmaya başlamıştır ama nafile,diğer kefeyi yerinden bile kıpırdatamamıştır.Terazinin kefesi artık üzerindekileri alamayacak kadar doldurduğunda çaresiz hepsini bir torbaya doldurarak kadına verir.Şaşkınlıkla üzerinde bir şeyler çiziktirilmiş kağıdı eline alır ve okur.Bir de bakar ki orda bir alışveriş listesi yoktur.Sadece bir dua yazılıdır.
ALLAH'IM 'Neye ihtiyacım olduğunu ancak sen bilirsinKendimi senin ellerine teslim ediyorum.'Manav taş gibi bir sessizliğe bürünmüştür.Kadın kendisine teşekkür ederek dükkandan ayrılır.Müşteri manavın eline bir miktar para tutuştururken 'her kuruşuna değdi' der.Daha sonra manav terazisinin kefelerinin kırılmış olduğunu görür.Bizim için hiçbir bedeli,masrafı ve karşılığı olmayan,güzel bir hediyedir. DUA
Etiketler: edit post
Tepkiler: 
9 Responses
 1. birdutmasali Says:

  MERHABALAR CANIM..
  BU DUA : 5 yıldır arabamda,
  Ofisimde çalışma masamda,
  ve mutfağımda daima durur !!!
  çokda inandığım bir kuvvet olarak..
  sevgiler..


 2. tatesal Says:

  Mükemmel bir hikaye,teşekkürler canım..Hayırlı Cumalar...


 3. tüylerim diken diken oldu. paylaşımın için teşekkürler.hayırlı cumalar


 4. hanife Says:

  sağol arkadaşım iki kere arka arkaya okudum çok hoşuma gitti içim ferahladı hayırlı cumalar


 5. tûba Says:

  cumaya süper bir giriş oldu :) çok güzeldi.blogunuzda çok güzel.sizi arkadaş listeme ekledim.sizde eklerseniz sevinirim.görüşmek üzere.aeo.


 6. CANIM HAYIRLI CUMALAR... PAYLAŞIMIN İÇİN TEŞEKKÜRLER..


 7. ALEYNA Says:

  ALLAH RAZI OLSUN CANIM .DUALARDA BULUŞMAK ÜMİDİYLE.


 8. Doyumluk.... Says:

  Canım dünya zaten dua ile tutuyor.Yazıda çok etkili.sevgiler.


 9. Merhabalar canim cok güzel, dah evel duymustum ama hatirlamis oldum, allah razi olsun, sevgiler....